20 godina Pag Art Festivala
Pod motom „ozbiljna glazba u ozbiljnoj izvedbi, za ozbiljnu publiku“ pijanist Lovro i muzikologinja Nina Pogorelić davne su 1999. s tada osnovanim zagrebačkim društvom Pažana osnovali Pag Art Festival – PAF, festival umjetničke glazbe koji već dva desetljeća donosi iznimnu kvalitetu umjetničkog programa. Beskompromisnim razvijanjem osnovne ideje, od 2001. Festival u preuzima Umjetnička organizacija Lovro & Nina, koja ima svu odgovornost u umjetničkom, organizacijskom i financijskom smislu.
Aleksandar Milošev i Lovro Pogorelić / Snimio Lovro Dobrijević
Osim brojnih vrhunskih izvođača i njihovih izvedbi, najveća je vrijednost Festivala sustavno unapređivanje odaziva publike, brojem i kvalitetom. Razlog je suverenost i ozbiljnost umjetničkog voditelja, pijanista Lovre Pogorelića, i njegove supruge Nine, zaslužne za produkciju, organizaciju, marketing i odnose s javnošću. Njihovim trudom i invencijom, otok Pag u jeku turističke sezone zaživi pod zvucima glazbe niza istaknutih umjetnika iz Hrvatske i svijeta, čime znatno oplemenjuju život gostiju i žitelja otoka. Kako bi zadržali vjernu publiku, svake godine program obogate ponekim novinama i zanimljivim sadržajima, pritom ne ostavljajući mjesta za – kako sami kažu – „light-summer programe ili školske priredbe“.
Proteklih godina na večernjim programima PAF-a našli su se renomirani hrvatski i svjetski pijanisti poput Andreja Gavrilova, Konstantina Boginoa, Eugena Indjica, Lovre Pogorelića i drugih. Među gudačima nastupili su izvrsni Ilja Grubert, Grigorij Žislin, Nikita Borisoglebskij, Monika Leskovar, Aleksandar Milošev i Stefan Milenković, dok je u gitarističkom dijelu od samih početaka naglasak na podupiranju zagrebačke gitarističke škole. Tako su uz Aniella Desiderija recitale održali Darko Petrinjak, Zoran Dukić, Petrit Çeku i Krešimir Bedek, kao i lutnjist Edin Karamazov. Od komornih ansambala nastupe su priredili Zagrebački solisti, Komorni orkestar slovenske filharmonije, Zadarski komorni orkestar, trio Brahms iz Moskve, trio Čajkovski, kvarteti Šostakovič, Tartini, Fine Arts Quartet te kvartet saksofona Papandopulo. Osim navedenih ansambala, mjesto na programu pronašao je i trio jazz-pijanista Matije Dedića.
Uz glazbena događanja, Festival je nerijetko ugošćivao i umjetnička događanja druge vrste, poput izložbi fotografija Mije Vesovića i Damira Fabijanića, gvaševa Ede Murtića te predstavljanja poezije Luka Paljetka, Natalije Vorobjove Hržić i Nielsa Hava. Uz to, poznati i priznati umjetnik Filip Šovagović za PAF je režirao dokumentarni film pod naslovom Koncert – jedan dan jednog klavira, koji je prikazan u Starom gradu Pagu, kao i monodramu Stanje nacije. Da su za organizatore sve umjetnosti važne, dokazuje i naglasak na, za Festival prepoznatljivim, crno-bijelim vizualima s umjetničkim fotografijama, klasičnima i nostalgičnima, koji iz godine u godinu potvrđuju kvalitetu, ali i ozbiljnost u svakom pogledu.
Uza sve navedene odlike i kvalitete, valja spomenuti i dvije trajne vrijednosti koje organizatori sustavno njeguju. Jedna je od njih predstavljanje odabranih mladih hrvatskih glazbenika (Lane Genc, Danijela Detonija, Gorana Filipeca, Filipa Merčepa i drugih), dok je druga suradnja s lokalnim izvođačkim skupinama (KUD-om Družina te Gradskom glazbom Pag). Osim te hvalevrijedne suradnje, za lokalno stanovništvo i otok Pag ovaj je Festival od velike važnosti i zbog otvaranja novih koncertnih prostora diljem otoka – u Starom gradu Pagu, crkvi sv. Frane u Pagu, Domu kulture u Kolanu te čarobnim Vrtovima lunjskih maslina.
Upravo u amfiteatru Vrtova lunjskih maslina, kao i u Starom gradu Pagu, pod vedrim su nebom i ovoga ljeta izveli magični Rodrigov koncert Aranjuez gitarist Krešimir Bedek s češkim orkestrom Epoque, pod ravnanjem dirigenta Jana Kučere. Udaraljkaš Filip Merčep održao je pašku turneju (Lun, Kolan, Pag) s programom na marimbi i vibrafonu, dok je Lovro Pogorelić ponovno nastupio s violistom Aleksandrom Miloševom, u Pagu i Lunu. Mlade glazbenice, sopranistica Antonia Dunjko te orguljašica Tea Kulaš, predstavile su se izvedbom barokne sakralne glazbe u paškoj katedrali, a posljednji ovogodišnji koncert odsvirao je francuski pijanist Nicolas Bourdoncle, u crkvi sv. Frane u Pagu. Program se odvijao od 31. srpnja do 17. kolovoza.
Klikni za povratak